- SMART dom
- NP POP3
- Mentálna aritmetika
- Školské mlieko
- RP Čítame pre radosť
- Záložka do knihy spája školy
- Recyklohry
- NP POPII.
- EduBee včielky pre školy
- Spolu múdrejší II.
- Podolský hit - programuj micro:bit
- NP Vybavenie odborných učební
- Projekt Najväčší Slovák
- EkoAlarm
- Čo sa stalo pred 100 rokmi?
- NP V ZŠ úspešnejší
- Holokaust očami detí
- Čítajme si ...
- Detský čin roka
- Mikroprojekt Podolia
- Mikroprojekt Strání
- NP Tablety
- NP - Spolupráca na nár. projektoch
- Školská knižnica
- Bezpečne na cestách
- Adopcia na blízko pre Lesotho
- Bezpapierová škola
- NP Rekonštrukcia základnej školy
- Digitálni Štúrovci
- Otvorená škola 2004
- Otvorená škola 2003
- Rozprávková trieda
SMART dom
V júni 2023 sme sa zapojili do grantovej výzvy ST Microbity 2023, ktorú vyhlásil Nadačný fond Telekom pri nadácii Pontis. Autorom nášho projektu s názvom "Postav inteligentný dom, zasaď samozavlažovací strom" bola p. riad. školy RNDr. Janka Schreiberová, poradcami a realizátormi projektu naši informatici Mgr. Monika Muľová a Mgr. Samuel Kusenda, ako aj naši učitelia techniky Mgr. Zuzana Vienerová a Mgr. Bohumil Čechvala. V júli 2023 sme dostali správu o úspešnosti projektu V rámci grantu sme získali sumu 1000 €, za ktorú sme zakúpili 2. verziu mikrobitov a súpravy snímačov ELECFREAKS Micro:Bit Smart Home Kit.
Na projekte aktívne pracovali žiaci 6., 7., 8. a 9. ročníka (asi 105 žiakov) na informatike a technike. Žiaci vytvorili 7 skupín, a to tak, ako sú rozdelení na hodiny informatiky a techniky (v každej skupine je max. 17 žiakov). Úlohou každej skupiny bolo naplánovať a vyrobiť na technike maketu inteligentného domu s funkčnými prvkami automatizácie naprogramovanými pomocou micro:bitov s využitím snímačov kúpenej sady Smart Home Kit. V rámci skupiny sa žiaci rozdelili na menšie dvojčlenné, či trojčlenné tímy, pričom každý tím mal za úlohu zariadiť a naprogramovať jednu miestnosť alebo časť domu. Samozrejme sa najskôr žiaci vyhľadávaním na internete mali dopátrať k tomu, čo to je inteligentná domácnosť a aké automatické prvky môže využívať. Museli posúdiť, ktoré funkcie inteligentnej domácnosti by dokázali predviesť a naprogramovať v makete domu s micro:bitmi a so súpravou, ktorú mali k dispozícii. So súpravou sa najskôr na hodinách informatiky zoznámili a naučili sa ovládať a programovať všetky snímače. K predstave im pomohla aj beseda s p. Andrejom Bridom, majiteľom firmy Bridlox, ktorý sa zaoberá práve inteligentnými domami.
Celkové dokončenie projektu zrealizovali všetky skupiny počas záverečného projektového dňa. Vybraní žiaci za každú skupinu prezentovali svoju tvorbu najskôr 11.4.2024 pred žiakmi 1. - 5. ročníka a na druhý deň 12.4.2024 pred učiteľským kolektívom. P. uč. Kusenda vytvoril bodovací systém, v ktorom sa zobrali do úvahy hodnotenia žiakov aj hodnotenia učiteľov.
Všetky výtvory boli niečím zaujímavé. Každá skupina dokázala v dome nainštalovať a sfunkčniť aspoň 4 microbity. V domoch žiaci dokázali cez snímač vlhkosti polievať kvety alebo spustiť čerpadlo fontány, pri vysokej teplote pustiť ventilátor, pri veľkej intenzite svetla zastrieť okno, pri nepovolenom vstupe do domu spustiť poplašné zariadenie - zvuk a výstražné svetlo, pri priblížení sa k vstupným dverám zažať svetlo nad vchodom, zapnúť svetlo potleskom, spustiť hudbu zvukom, spustiť poplašné zariadenie pri vykradnutí trezora, a pod.
Smart domy sú súčasťou výstavy žiackych prác, ktorú sme inštalovali v škole k 60. výročiu našej školy, na ktorú bola pozvaná široká verejnosť.
Projekt sme vyhodnotili v KD Podolie 17.4.2024 pred celou školou. Na 1. mieste skončila 8.A, na 2. mieste 9.A a na 3. mieste skupina 7.A dievčatá. Všetci žiaci v skupinách dostali cenné darčeky s logom školy. Všetkým, ktorí prispeli k úspešnému zavŕšeniu projektu patrí veľké poďakovanie, pretože projekt bol časovo aj organizačne veľmi náročný.